Ośrodek Terapii Osoby Par i Rodziny pod nazwą „Przymierze 18” jest kontynuacją wieloletniej tradycji Gabinetu Psychoterapii „Tęcza”.
Danuta Marciniak-Maciejowska specjalista psycholog kliniczny i psychoterapeutka (certyfikat Sekcji
Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego). Od lat starszy asystent oddziału leczenia nerwic i zaburzeń osobowości publicznego szpitala w Międzyrzeczu. Psychoterapeutka zorientowana analitycznie, pracująca w nurcie terapii ericksonowskiej z indywidualnym pacjentem, grupami, parami i małżeństwami, młodzieżą i dziećmi.
Ukończyła wieloletnie kierunkowe studia podyplomowe reprezentowane przez różne szkoły i podejścia psychoterapeutyczne celem poszerzenia warsztatu pracy oraz możliwości wyboru najbardziej adekwatnej formy pomocy.
Od lat zajmująca się terapią z udziałem hipnozy medycznej indywidualnie i grupowo. Szczególne osiągnięcia w terapii stresu, lęku, bólu i bezsenności.
Podnosi nieustannie swoje kwalifikacje poprzez terapię własną, uczestnictwo w kursach, szkoleniach, warsztatach, superwizjach i konferencjach naukowych. Specjalizuje się w wielopłaszczyznowej terapii osób po przeżyciu traumy oraz chorych na nowotwór i inne psychosomatyczne schorzenia. W swoim podejściu integruje terapię systemowa, psychoanalityczną i ericksonowską. Pracując w tym modelu spożytkowuje w leczeniu najnowsze osiągnięcia komunikacji psychiki i ciała w świetle badań neurobiologii i neuropsychologii oraz terapii systemowej celem skuteczniejszej pracy z pacjentem. Specjalizuje się w psychoterapii osób dorosłych, rodzin i małżeństw.
Główne idee terapii ericksonowskiej
- wywołanie zmiany poprzez uruchomienie zasobów tkwiących w człowieku,
- otworzenie dostępu do konstruktywnych aspektów nieświadomości,
- zorientowanie na przyszłość w celu twórczego przeorganizowania reakcji,
- rozpoznanie indywidualności,
- wydobywanie zasobów potrzebnych do zmian,
- poszukiwanie dróg i mechanizmów samoleczenia.
Profilaktyka zdrowotna realizowana jest przede wszystkim przez poszerzenie obszaru komfortu i możliwości spożytkowania potencjału tkwiącego w ciele by wzmocnić odporność, wytchnąć od bólu i wzbogacić repertuar zachowań.